Jamajka je třetím největším ostrovem Karibiku. Svými zhruba 11 tisíci kilometry čtverečními však odpovídá pouhé jedné sedmině rozlohy České republiky. Tedy území srovnatelné třeba se Středočeským krajem. Žijí na něm přibližně tři milióny obyvatel. Plochou i obyvatelstvem malý stát je však světově proslulý, a to z řady důvodů.

Vůbec nepochybujte o tom, že zeptáte-li se náhodně vybraného obyvatele kteréhokoli kontinentu, je mnohem pravděpodobnější, že bude znát spíše Jamajku než Českou republiku, včetně bývalého Československa. Navíc její renomé je vyloženě pozitivní. Co činí ostrov tak proslulý a atraktivní? Nechejte se pozvat na okružní cesty po Jamajce spojené s opravdu všestranným poznáním.  

Největší chybou jakou můžete udělat, je vyrazit na Jamajku formou pobytu na jednom místě v nějakém uzavřeném rezortu. Jistě, Karibik je Karibik, moře bude teplé, pláže atraktivně bělostně zlaté a před sluncem se můžete ukrývat s lahodným drinkem ve stínu palem. Jenže takovou dovolenou můžete strávit na řadě míst a za pár let si ani nevzpomenete na rozdíly mezi pobytem na Jamajce a v podobných komplexech jinde na světě. To, co činí Jamajku jedinečnou, je její unikátní příroda. Jméno ostrova pochází od původních obyvatel ostrova, indiánů Arawaků, kteří ostrov nazývali Xaymaca. V překladu to znamená “Země lesů a vod“. Naprosto oprávněně. Kryštof Kolumbus, který byl nucen na Jamajce strávit při své čtvrté a poslední plavbě do Nového světa rok života, prohlásil, že jde o to nejkrásnější místo v Americe, které objevil.  Ostrov byl v druhohorách vyzdvižen z oceánu a jeho podloží je vápencové. Většina vnitrozemí je tedy pokryta krasovými homolemi porostlými lesy. Tento krajinný typ na Jamajce nazývají Cockpit Country. Je plný krasových jeskyní, říček, tůní a vodopádů. Není proto divu, že po dlouhou dobu sloužil jako útočiště uprchlých otroků Maroonů.

Vodopády na Jamajce

Ano, vodopády jsou právě tím, co vám z Jamajky utkví v paměti navždy. Je jich nespočet. Každý je jiný a každý má své zvláštní kouzlo. Při okružní cestě kolem ostrova poznáte řadu kandidátů na titul toho nejkrásnějšího a bude jen na vás, který z nich si vyberete. 

Nejznámější ze všech je kaskáda řeky Dunn´s River, která bývá reklamními slogany označována jako Niagara Karibiku a je vlajkovou lodí jamajské turistiky podobně jako jí je Eiffelova věž v případě Paříže. Soustava vodopádů spadá přímo na písčitou pláž západně od města Ocho Rios na severním pobřeží tak přívětivě, že umožňuje asi 200 m dlouhý a několik desítek vysoký výstup vzhůru kaskádou. To je to pravé vzrušení především pro návštěvníky z velkých cruisových lodí, které mají v Ocho Rios nebo nedalekém Falmouthu jednodenní jamajskou zastávku při okružní plavbě Karibikem.     To, že je nejznámější, ale ani zdaleka neznamená, že musí být i nejkrásnější. Řada návštěvníků, kteří mají to štěstí a mohou poznávat Jamajku mimo ta nejprošláplejší a nejnavštěvovanější místa, vám bude přísahat na Reach Falls, v nichž si užijí i milovníci canyoningu a adrenalinu vůbec, na YS Falls s možností jízdy na kladce nad vodopády nebo houpáním na liáně se skoky do tůní vodopádu. Nebo třeba na nějaký úplně jiný, je z čeho vybírat.  Jamajské hory

Milovníci hor ocení výstup na nejvyšší vrchol Jamajky, 2 256 m vysoký Blue Mountain Peak v masivu Modrých hor na východě ostrova. Dvoudenní výstup s přespáním na malebné horské chatě nabízí poznání různých krajinných typů Jamajky včetně vzrostlých kapradinových porostů a horského mlžného trpasličího lesa ve vrcholových partiích. Při troše štěstí budete za příznivého počasí odměněni východem slunce na vrcholu a výhledy na třetinu ostrova včetně jeho metropole Kingstonu a snad i na 150 km vzdálenou Kubu. Lázně na Jamajce 

To byste asi nečekali, ale kromě vyhřátého Karibiku se na Jamajce můžete osvěžit i ve vodách léčivých pramenů několika lázeňských hotelů nebo v samotných přírodních pramenech. Lázně Bath na východě v podhůří pohoří John Crow byly otevřeny pro veřejnost již v 18. století. Jsou nejstarší i nejznámější. Nejpozoruhodnější jsou však Milk River Bath při jižním pobřeží ostrova. Nabízejí nejradioaktivnější léčivou vodu na celém světě. Délku koupele v ní byste proto neměli přehánět, na druhou stranu by byla velká škoda se jim úplně vyhýbat.  Lázeňské hotely v sobě ukrývají starosvětský, již poněkud ošuntělý šarm, přesto jsou stále elegantní a důstojné. Každý host má k dispozici svůj vlastní uzavřený prostor o několika čtverečních metrech s velkým bazénkem. Jamajské lázně si jistě oblíbíte. Koupele v nich nejsou o nic méně příjemné než odpočinek ve vlnách Karibského moře.   Jamajské pláže 

Už je to tady! Nelze psát o Jamajce a nezmínit pláže. Každý zná Negril na západě ostrova. Z kdysi poklidné rybářské vesničky vyrostl největší turistický pás ostrova. Deset km dlouhá pláž se sněhobílým pískem je tím důvodem. Hodláte-li potkávat zahraniční turisty, navštěvovat obchody a restaurace s patřičnou infrastrukturou a garantovanou kvalitou, potom je pro vás ten správný směr sever a západ ostrova. Již zmíněný Negril, Montego Bay, Ocho Rios a kilometry pláží mezi nimi.  Jste-li nezávislí a navíc rádi surfujete a kouříte trávu, pro vás bude východ. Nejdeštivější a největrnější část ostrova poskytuje příjemné útočiště, soukromí, klid a pohodu, kterou Negril již ztratil. 

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme