Miami je největší město v jihovýchodní části Floridy a druhé největší v celém státě. Jeho metropolitní oblast se rozkládá bažinami národního parku Everglades na východě a Atlantským oceánem na západě. Město je centrem celosvětového významu z pohledu ekonomiky, dopravy, kultury, vzdělání, médií, umění, zábavy a mezinárodního trhu. V Miami se nachází významný přístav a letiště, díky kterým se mu také říká Brána do Ameriky. 

Kam v Miami. První cesta pochopitelně na pláž. Pláž jistě znáte z televizních seriálů a váš první pohled bude však úplně jiný. I samotné Miami se záběry televizních seriálů není až tak reálné. Pokud podniknete procházku v neděli odpoledne, tak věřte, že je to téměř město duchů. Američanů i rekreantů potkáte dosti málo na to, jak obrovské ubytovací kapacity Miami poskytuje, až nabudete pocitu, že jste snad ve městě sami. To však není pravda, stačí když zajedete do DOWNTOWN. DOWNTOWN poznáte již z dálky podle obrovských mrakodrapů dominující této čtvrti. I zde téměř nikoho nepotkáte, avšak zavítáte-li do nákupního centra za přístavem, zjistíte, kde všichni ti lidé jsou. Spousta lidí, jídla, pití a zábavy. To je přesně to, jak Američané relaxují. Nejlépe se do DOWNTOWN dopravíte busem místní dopravou, která jezdí cca každých 20 minut, zastávky jsou téměř na každém rohu a do DOWNTOWN jezdí linka S.

Pokud hodláte nakupovat, doporučíme Vám obchůdky a nákupní zónu na ulici 15-17 St., což je taktéž vhodné místo, kam vyrazit na večeři. Na 15-17 St. se dopravíte busem linkou C nebo S. Pozor u linky S musíte vystoupit na 17 St.

Pokud máte prodloužený pobyt v Miami, doporučujeme zapůjčit osobní automobil v některé z půjčoven a prozkoumat okolí Miami.

V centru města je největší koncentrace mezinárodních bank v celých Spojených státech. K masivnímu růstu počtu obyvatel došlo především v posledních 50 letech díky emigrantům z Latinské Ameriky, kteří dnes tvoří 65 % obyvatel města a zasloužili se i o to, že zde mezi jazyky převládá španělština.

Prvními obyvateli oblasti dnešního Miami byly původní Američané již před 10 000 lety, při příchodu prvních Evropanů zde žil kmen Tequestů. Prvním stálým osadníkem zde byl na počátku 19. století Pedro Fornells z Menorky. Za zakladatelku Miami je považována Julia Tuttle, která zde vytvořila rozsáhlé plantáže a zasloužila se o rozvoj železniční dopravy v oblasti. Během 20. století došlo k obrovskému růstu populace města a celé aglomerace. Na konci století se Miami dostalo do finanční krize, což napravila až nová správa zvolená roku 2001.

Prvním Evropanem, který spatřil oblast dnešního Miami, byl Španěl Juan Ponce de León. Do svého deníku si zapsal, že doplul na místo Chequescha, což je první dochované jméno, které Miami dostalo. Pedro Menéndez de Avilés učinil první zaznamenané přistání na pobřeží v roce 1566, když hledal svého syna, který v této oblasti ztroskotal. O rok později zahájili španělští vojáci vedení otcem Francisco Villarealem z jezuitského řádu misijní činnost v ústí řeky Miami, ale kolem roku 1570 se rozhodli najít jiné působiště mimo Floridu. Španělé poslali další misii do Biscayne Bay v roce 1743 a postavili zde pevnost a kostel. Misionáři navrhovali trvalé osídlení, ale tento návrh byl zamítnut jako nepraktický a misie byla do konce roku stažena.

Prvním stálým osadníkem v oblasti Miami byl Pedro Fornells, původem z ostrova Menorca, který na ostrov Key Biscayne přišel na počátku 19. století. Fornells z ostrova zaznamenal na pevnině přítomnost squatterů. Roku 1825 navštívil Cape Florida Settlement americký maršál Waters Smith a nabídl squatterům zisk půdy, kterou obývali.Ve stejném roce byl na ostrově Key Biscayne postaven maják Cape Florida Light, jehož prvním strážcem se stal John Dubose.

 Miami-okolí-geografie

S rozlohou pouhých 92 km2 má Miami nejmenší území ze všech významných měst USA. Celková rozloha Miami je totiž 143,1 km2, z čehož ovšem 50,7 km2 zaujímá vodní plocha. Z tohoto důvodu také patří Miami mezi nejhustěji zalidněná města v USA. Nadmořská výška oblasti není větší než 12 m, průměr je 1,8 m. Hladina podzemní vody je pouze jeden až dva metry pod povrchem země. Miami je jediné významné americké město, které hraničí se dvěma národními parky - Národním parkem Everglades na západně a Národním parkem Biscayne na východě. Miami a jeho předměstí se rozkládá mezi mokřady Everglades a lagunou Biscayne Bay. 145 km severně od města se nachází jezero Okeechobee. Hlavní část města leží na pobřeží Biscayne Bay, která obsahuje mnoho set přírodně i nepřirozeně vytvořených bariérových ostrovů, z nichž největší jsou Miami Beach a South Beach. Golfský proud, teplý mořský proud, proudí severním směrem pouhých 24 km od pobřeží, což způsobuje, že klima zde zůstává teplé a mírné po celý rok.Skalní podloží pod oblastí Miami je nazýváno Miami limestone nebo Miami oolite. Toto podloží, silné ne více než 15 m, je pokryto tenkou vrstvou půdy. Miami limestone vznikl důsledkem drastických změn hladiny moře spojených se zaledněním. Pod rovinou se nachází zvodeň pojmenovaná (podle laguny) Biscayne Aquifer. Tato zvodeň je přírodním podzemním zdrojem sladké vody a většina metropolitní oblasti ji používá také jako zdroj pitné vody. Ovšem zvodeň ztěžuje stavbu podzemních konstrukcí.

 Klima

Miami má tropické monzunové klima s horkými a vlhkými léty a krátkými, teplými a značně suššími zimami. Jedná se o druhé nejvlhčí město ve Spojených státech.Podobu podnebí tvoří jeho nadmořská výška, poloha, blízkost Golfského proudu a pozice těsně nad obratníkem Raka. S průměrnou lednovou teplotou 19,6 °C zimu charakterizují mírné až vyšší teploty a chladný vzduch snášející se vždy po průchodu studené fronty, která vytváří hodně drobných srážek. Deštivá sezóna začíná někdy v květnu a končí uprostřed října. Během tohoto období se teploty pohybují mezi 29 až 35 °C a jsou doprovázené velkou vlhkostí, ačkoliv odpolední bouřky a brízy rozšiřující se od Atlantiku snižují teplotu vzduchu. Většina z ročních cca 1420 mm srážek spadne právě v tomto období. Nejnižší naměřená teplota byla -3 °C a nejvyšší 37 °C. Existuje pouze jediný záznam sněhových srážek a ten pochází z 19. ledna 1977.

Miami patří mezi nejdůležitější finanční centra v zemi. Je hlavním centrem obchodu a financí, sídlem mnoha korporací a může se pyšnit silnými mezinárodními obchodními kruhy. Podle hodnocení světových měst, provedeného střediskem Globalization and World Cities Study Group & Network (GaWC) a založeného na přispění k rozvoji světové ekonomiky, patří Miami do kategorie Beta- Global City. Velkým přínosem pro ekonomiku města je i turistika, díky které Miami získává miliardy dolarů. Roku 2003 bylo Miami hostujícím městem obchodních jednání zóny Free Trade Area of Americas. Také turistický průmysl přináší do kasy města mnoho peněz. Pláže, konference, festivaly a další akce lákají do Miami více než 12 milionů návštěvníků z celého světa ročně. V roce 2007 zde návštěvníci utratili 17,1 miliard dolarů. Historická čtvrť ve stylu art deco South Beach je všeobecně považována za jednu z nejpůvabnějších čtvrtí na světě a je známá svými nočními kluby, plážemi, obchody a historickými budovami. Ovšem je důležité zmínit, že South Beach je částí města Miami Beach, které s Miami sousedí. Miami je ale také centrem průmyslu, z něhož zde převládá těžba kamene a skladování nejrůznějšího zboží.

 Od roku 2001 podstupuje Miami velký stavební boom. Již zde vyrostlo přes 50 mrakodrapů vyšších než 122 m. Městská silueta je třetí nejpůsobivější v USA, hned za New Yorkem a Chicagem, a podle Almanac of Architecture and Design devatenáctá na světě. Momentálně má město 8 nejvyšších budov ve státu Florida. Nejvyšší z nich je Four Seasons Hotel & Tower měřící 240 metrů.

 

 

 


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Letenka v ceně
S dopravou a delegátem

24 108 VELKÁ PLAVBA KARIBIKEM

Odjezd: 15. 11. 2024

Příjezd: 02. 12. 2024

Dnů: 18

Destinace: Karibik a Severní Amerika

Loď: MSC Seaside

Přístav nalodění - vylodění: Miami

Akční cena: 72 990 Kč€3 040

s dopravou do přístavu a delegátem

Cena pro (do 11 let): 47 990 Kč€1 999

Cena pro (od 12 do 17 let): 49 990 Kč€2 082

Katalogová cena: 85 990 Kč / €3 582

Více o této plavbě
Letenka v ceně
S dopravou a delegátem

24 107 PLAVBA KARIBIKEM NA MSC SEASCAPE - posledních 8míst!

Odjezd: 31. 10. 2024

Příjezd: 10. 11. 2024

Dnů: 11

Destinace: Karibik a Severní Amerika

Loď: MSC Seascape

Přístav nalodění - vylodění: Miami

Akční cena: 55 990 Kč€2 332

s dopravou do přístavu a delegátem

Cena pro (do 11 let): 38 990 Kč€1 624

Cena pro (od 12 do 17 let): 39 990 Kč€1 665

Katalogová cena: 65 990 Kč / €2 749

Více o této plavbě
Letenka v ceně
S dopravou a delegátem

901 PLAVBA VÝCHODNÍM KARIBIKEM NA MSC DIVINA

Odjezd: 15. 01. 2025

Příjezd: 28. 01. 2025

Dnů: 14

Destinace: Karibik a Severní Amerika

Loď: MSC Divina

Přístav nalodění - vylodění: Miami

Akční cena: 65 990 Kč€2 749

s dopravou do přístavu a delegátem

Cena pro (do 11 let): 45 990 Kč€1 915

Cena pro (od 12 do 17 let): 45 990 Kč€1 915

Katalogová cena: 79 990 Kč / €3 332

Více o této plavbě
Letenka v ceně
S dopravou a delegátem

903 PLAVBA KARIBIKEM NA MSC SEASCAPE

Odjezd: 20. 02. 2025

Příjezd: 02. 03. 2025

Dnů: 11

Destinace: Karibik a Severní Amerika

Loď: MSC Seascape

Přístav nalodění - vylodění: Miami

Akční cena: 55 990 Kč€2 332

s dopravou do přístavu a delegátem

Cena pro (do 11 let): 45 990 Kč€1 915

Cena pro (od 12 do 17 let): 45 990 Kč€1 915

Katalogová cena: 69 990 Kč / €2 915

Více o této plavbě

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme